Učenici dodatne nastave slovenačkog jezika iz Banjaluke i Slatine su u maju bili gosti učenika kranjskih osnovnih škola, a 16. novembra su kranjski osnovci zajedno sa profesoricama došli u Banjaluku. Nakon ukusnog ručka u studentskom naselju obišli su grad, a zatim otišli kod vršnjaka. Vršnjaci su im u petek naveče i u subotu pokazali one dijelove grada, gdje najradije idu. U subotu, 17. novembra, su zajedno došli na nastavu slovenačkog jezika, a i profesorice je zanimalo kako teče nastava. U Klubu nacionalnih manjina smo vrijeme proveli u društvenim igrama. U nedjelju, 18. novembra, su se gosti oprostili od domaćina, a Udruženje Slovenaca Triglav je za njih još organizovalo obilazak Slatine.

Svaka razmjena učenika dokazuje da prijateljstvo ne poznaje granice. Prijateljstva, koja se uspostave na razmjenama, se očuvaju preko društvenih mreža. Za učenike dodatne nastave slovenačkog jezika je veza sa vršnjacima iz Slovenije dragocjena mogućnost da govore slovenački jezik. Svake godine za posjetu odaberemo drugu regiju i tako upoznajemo raznolikost države i različite navike ljudi. Svuda smo prijatno primljeni, a Udruženje Slovenaca Triglav Banjaluka te porodice naših učenika se pobrinu da je drugi dio razmjene isto tako prijatan. Ove godine su u razmjeni učestvovali učenici i profesorice osnovnih škola France Prešerna, Matija Čop, Jakob Aljaž i Osnovne škole Predoslje.

Barbara Hanuš