U subotu, 28. oktobra, slovenački ilustrator Peter Škerl se u Banjaluci predstavio učenicima dodatne nastave slovenačkog jezika.

U Klubu nacionalnih manjina su 27. oktobra otvorili izložbu ilustracija, koje je Peter Škerl naslikao za djelo Georga Orwella Životinjska farma. Učenici su pogledali izložbu, a autor je govorio o svom stvaralaštvu. U Klubu su bile i druge knjige koje je ilustrovao. Učenici su ih mogli prelistati i uporediti ilustracije – svijetle, koje prevlađuju u knjigama Klobuk gospoda Konstantina, Šola ni zame, Kje živijo živali?, Nefertiti, i tamnije, u nagrađenim djelima Močvirniki i O kravi, ki je lajala v luno.

Peter Škerl je učenike vodio kroz likovno stvaralaštvo. Svaki učenik je dobio svoje slovo, a vodenim bojama i temperama su slikali predmete koji počinju na to slovo. Nastala su veoma lijepa djela, koja ćemo izložiti na tradicionalnom Martinovanju.

Posjetom Petra Škerla smo obilježili 31. oktobar, Dan reformacije. Ove godine je 500 godina od izdanja prve slovenačke knjige, zato je praznovanje sa knjigama bilo dobra mogućnost da se sjetimo Primoža Trubara i njegovih djela Abecednik i Katekizem. Prazničan će biti i kraj naredne sedmice, kada će učenici stvarati zajedno sa likovnim i muzičkim pedagogom Natalijom Veselič Martinjak.

Barbara Hanuš