U Banjaluci je 21. novembra 2014. godine opet bilo veselo. Slovenci iz Udruženja „Triglav“ su zajedno sa brojnim gostima proslavili, već šesnaesti put, stari narodni običaj, krštenje mladog vina ili Martinovo.

Martinovanje, koje organizuje Udruženje Slovenaca „Triglav“ uz pomoć doprinosa naših prijatelja, sponzora je mnogima u banjalučkoj regiji dobro poznato. Salon „Valentin“ je, kao i svake godine, i ovaj put bio pun do zadnjeg mjesta. Pored članova Udruženja „Triglav“ Banjaluka su se sa nama družili: ministar Kancelarije Vlade Republike Slovenije za Slovence po svijetu Gorazd Žmavc, ambasador Republike Slovenije u BiH Iztok Grmek, konzul Konzularne kancelarije u Banjaluci Branko Zupanc, potpredsjednik Vlade RS i ministar nauke i tehnologije Jasmin Komić, savjetnik Kancelarije Vlade za Slovence po svijetu Marjan Cukrov, predsjednik Slovenačke iseljeničke matice Sergej Pelhan, vodeći ljudi gradske uprave, sekretar Društva za razvijanje dobrovoljnog rada Novo mesto Branka Bukovec, predsjednik Mohorjeve izdavačke kuće iz Celovca Franc Kelih, predstavnici slovenačkih udruženja u BiH, sponzori i prijatelji.

Uvod u početak programa je bio nastup mladih folkloraša Udruženja „Triglav“. Slijedio je pozdravni govor potpredsjednika Udruženja Mladena Lunića, darivanje knjiga za sva slovenačka udruženja u BiH, dar Mohorjeve izdavačke kuće iz Celovca i nastavak programa, koji je izvrsno vodio Tomaž Simetinger. Muzička grupa iz Novog mesta se pobrinula za dobro raspoloženje a najvažniji dio, krštenje mladog vina je na zabavan i duhovit način obavio Janez Čadež, koji je ulogu sv. Martina odlično odglumio.

Zdravicu, u čast mladog vina, je zapjevao Mješoviti hor „Davorin Jenko“ Udruženja Slovenaca „Triglav“ Banjaluka zajedno sa svima prisutnima.