Savez slovenačkih društava EVROPA SAD je, 18. oktobra 2014. godine, zajedno sa Udruženjem Slovenaca TRIGLAV Banja Luka organizovao koncert horova.

Na tom koncertu nisu učestvovali samo horovi iz slovenačkih društava Bosne i Hercegovine, već su na poziv nosioca projekta Evropa sad, učestvovali i horovi koji djeluju u slovenačkim udruženjima van BiH te poseban gost, koji već niz godina prisustvuje na priredbama koje organizuje Udruženje Slovenaca „Triglav“ Banjaluka, Ansambl Zdravka Ćosića iz Banjaluke.

U Kulturnom centru Banski dvor je, uz veliki broj posjetilaca, pjevalo preko 130 pjevača i instrumentalista. Slovenačka pjesma, bila to narodna, zabavna ili otpjevana na drugom jeziku čula se u izuzetno akustičnoj koncertnoj dvorani. Na koncertu su učestvovali:
Mješoviti hor DS Kredarica Novi Sad – horovođa prof. Dunja Huzjan, Ženski hor »Slovenčice« Tuzla – dirigent prof. Lejla Mulaosmanović, Muški hor DS Kredarica Novi Sad – dirigent mag. Borut Pavlić, Mješoviti hor Camerata Slovenica Sarajevo – dirigent Emir Mejremić, Mješoviti hor »Encijan« Pula – dirigent i umjetnički voditelj prof. Paola Stermović, Ansambl Zdravka Ćosića Banjaluka – umjetnički voditelj Zdravko Ćosić i Mješoviti hor „Davorin Jenko“ Udruženja Triglav Banjaluka – horovođa mag. Vanja Topić.

Vremensko naklonjeno, prijatno, uz pjesmu i instrumentaliste provedeno subotnje veče je uspješno plelo nekad potrgane a danas čvrsto ispletene niti. Pjevači i svi koji rado pjevaju nisu brzo okončali uspješno koncertno veče. Grlo ih nikada ne izdaje, naprotiv uz dobro vino i ukusno pripremljenu večeru nastavili su druženje zajedno sa organizatorima u hotelu. Jedni su pjevali, jedni igrali i plesali, a neki nastavili sa planiranjem programa za buduće susrete.