Slatina 28.6.2014.
Slovenci i Slovenke Udruženja Slovenaca »Triglav« su zajedno sa brojnim gostima 28.6.2014. godine proslavili Slovenački dan u Slatini.

Bilo je veselo, kako i treba biti na veselju. Program se sastojao od početne pozdravne pjesme »Slovenija od kod lepote tvoje«, koju je zajedno sa mješovitim horom „Davorin Jenko“ zapjevala voditeljica programa i poznata pjevačica Maja Tatić, do pozdravnih govora, potpredsjednika Udruženja, Mladena Lunića, zamjenika načelnika opštine Laktaši, Ognjena Vulina i zamjenika Ambasade Republike Slovenije u BiH Davida Brozine. Uslijedile su pjesme. Pjevali su ih hor „Davorin Jenko“ Udruženja Slovenaca »Triglav«, Oktet 9 Celje i grupa djece Udruženja Kres iz Novog mesta, koja je svoje pjesme prepjevala uz pratnju starih i već zaboravljenih, a za prisutne veoma zanimljivih instrumenata. Polku i valcer su plesala djeca folklorne grupe slovenačkog Udruženja »Triglav« Banjaluka. Učiteljica Barbara Hanuš je sa učenicima dopunske nastave slovenačkog jezika pripremila štand sa predmetima, koje su izradila sama djeca. Zajedno sa djecom je pripremila zanimljiv kviz za odrasle.
Gulaša, palente, cvičeka i dobre volje nije manjkalo. Plesalo i pjevalo je i staro i mlado, među njima su bili i brojni gosti pozvani iz ostalih slovenačkih udruženja. Uživali su u zvucima mlade grupe muzičara iz Novog mesta.
Vrijeme je za goste i za domaćina bilo kao naručeno. Doviđenja do VI Slovenačkog dana.

Nataša Kajmaković