U subotu 29. juna 2013.godine ujutro kiša je padala. Vrijeme nije ništa dobro obećavalo, a mi, banjalučki Slovenci, koji se za taj naš Slovenački dan spremamo već mjesecima, bili smo zabrinuti.

Stara poslovica kaže, da poslije svake kiše dođe sunce, i ovaj put je zaista tako i bilo. Slatina u koju su se doseljavale brojne slovenačke porodice u različitim periodima, pretežno iz Krasa i Primorske je bila zajedno sa nama spremna za prijem gostiju. Postavljen je bio i šator sa štandovima na kojima su svoje proizvode pokazali i ponudili Merkator, KUD Piskavica, Društvo žena »Osmjeh žene« iz Laktaša i domaćin, Udruženje Slovenaca »Triglav« Banjaluka.
Na našem štandu smo ove godine predstavili četiri dvojezične knjige na srpskom i slovenačkom jeziku, pisaca i pjesnika iz Dolenjske i banjalučke regije, kao i naš bilten, kojeg svake godine izdajemo, te bilten, kojeg su na kraju ove školske godine napisali učenici dopunske nastave slovenačkog jezika zajedno sa učiteljicom mag. Barbarom Hanuš. Posebnost našeg štanda su sigurno bili kozolci. Baš oni su mnoge zainteresovali pa je tako bilo i puno pitanja u vezi sa tim. Imali smo sreće, jer smo veče prije imali čast slušati predavanje o kozolcima, identitetu slovenačke arhitekture. Gospođa Vesna Vukšinič Zmaić iz Slovenske izseljenske matice Republike Slovenije nam je u goste dovela prof. dr Boruta Juvanca sa Fakulteta za arhitekturu, stručnjaka za vernakularnu arhitekturu. Ipak, nešto smo uspjeli i zapamtiti od predavanja, pa smo onima koji su željeli više znati o tom objektu kojeg rijetko možemo vidjeti na našim prostorima odgovarali na pitanja. Pravi kozolec možemo vidjeti u Slatini kod kuće našeg člana Mladena Lunića. Nacionalna svijest je prisutna među svima nama koji živimo izvan matične domovine. Prisutna je bila i u našem programskom dijelu. Brojni gosti su bili sa nama, među njima ministrica Kancelarije Vlade Republike Slovenije za Slovence po svijetu Tina Komel, šef kabineta Sandi Bonaca, predstavnici iz Slovenske izseljenske matice, predstavnici SAZU, Svjetski slovenački kongres gospodin Franci Feltrin, Luka Klopčič, gradonačelnik Novog mesta Alojzij Muhič, gospođa Branka Bukovec iz Društva za razvijanje dobrovoljnog rada Novo mesto, načelnik opštine Laktaši, šef Konzularne kancelarije Republike Slovenije u Banjaluci Branko Zupanc, mnogi gosti iz slovenačkih udruženja koji djeluju u ostalim gradovima BiH, Republike Srbije, predstavnici nacionalnih manjina, članovi našeg udruženja i mnogi prijatelji.
Svi prisutni su uživali u pjesmama slovenačkih horova, Camerata Slovenica iz Sarajeva, našeg hora Davorin Jenko, plesu ansambla iz Novog Sada i harmonikaša iz Novog mesta. U cijelom tom događaju sve prisutne su najviše razveselili naši najmlađi članovi. Samo šest mjeseci su učili plesati slovenačke plesove. Zajedno sa učiteljicom gospođom Majdom Nemanič i vršnjacima dječije folklorne grupe Kres iz Novog mesta priredili su izvrstan folklorni program.
Atmosfera kao na pravom veselju, veselo s pravim slovenačkim gulašom, palentom, uz dobru kapljicu, pjevanje, ples. Nakon juatrnje kiše bio je lijep sunčan dan, proveden u divnoj prirodi Slatine u koju su se doseljavale mnoge slovenačke porodice, koje su sa sobom donijele svoj način življenja, običaje, i koje su znale primiti i poštovati novi način življenja i nikada nisu zaboravili svoj identitet.

Nataša Kajmaković