Mješoviti hor »Davorin Jenko« Udruženja Slovenaca Banjaluka već četrnaestu godinu učestvuje na velikoj horskoj priredbi Tabor slovenačkih horova u prijatnom selu Šentvid pri Stični, gdje se svi koji tamo žive ljubazno trude da ugoste brojne horove u subotu naveče. Dana 22.06.2013. su organizovali već 44. koncert »Neka pjevaju ljudi» na kojem je učestvovalo jedanaest horova iz pograničnih područja. Među njima je učestvovao i hor »Davorin Jenko« Udruženja Slovenaca iz Banjaluke.

Sve pjevače i slušaoce je pozdravio predsjednik Upravnog odbora Tabora slovenačkih horova Šentvid pri Stični gospodin Jernej Lampret.
Oni koji učestvuju na ovom koncertu već duži niz godina mogu uočiti vidan napredak nekih od horova. Među njih sigurno spada i hor »Davorin Jenko«. Ovaj put su pjevači našeg hora, među ostalim odličnim horovima, dobili poseban aplauz. Koncert je trajao cijela dva sata, ali je uz pjesmu vrijeme brzo prošlo. Uslijedilo je druženje,  razgovor sa sunarodnicima s kojima se rijetko srećemo.
Uprkos zamornom putovanju,  nije se mogao osjetiti umor kada je nastupila koncertna trema. Malo vremena za odmor je ostalo do naredne i to najveće priredbe. U nedjelju 23. 06. 2013. održan je Tabor slovenačkih horova, ovaj put nazvan »Sijaj, sijaj sunašce...« i zaista je sijalo i zaista je bio lijep sunčan dan i na takav dan je, pod vođstvom Igorja Švare, dirigenta svih horova od 1994.godine, pjevalo 2000 glasova.
O narodnoj pjesmi su pisali mnogi slovenački muzičari, kompozitori, horovođe. Zapisi nekih od njih su na priredbi bili divan vezni tekst.
-U narodnoj pjesmi osjetiš moć generacija, koje su preživjele sve vihore- (Ljuba Jenče)

Nataša Kajmaković