U malo drugačijem ambijentu, ali i dalje u dobroj atmosferi i u još boljem društvu, i ove godine smo proslavili tradicionalno Martinovanje i to po 24. put. U Domu omladine u Banjoj Luci, dana 18.11.2023. godine okupili smo se sa mnogo starih ali i novih prijatelja da tradicionalno obilježimo narodni praznik krštenja vina.

Prisutne je pozdravio Dušan Tomažič koji je i vodio program i najavio predstavnika Grada Banja Luka, gđu Nevena Blagojević-Podrić iz Odsjeka za kulturu, socijalnu zaštitu, udruženja građana i vjerske zajednice koja je izrazila zadovoljstvo prisustvom na tradicionalnom događaju po kojem su Slovenci u Gradu Banja Luka prepoznatljivi i poželjela još mnogo uspješnih manifestacija u Udruženju. Nakon gđe Blagojević-Podrić, prisutne je pozdravio Nj.E. Damijan Sedar, ambasador Republike Slovenije u BiH. Ambasador je napomenuo mu je zadovoljstvo vidjeti da Udruženje „Triglav“ okuplja i stare i mlade te da je u tome ključ uspjeha jednog udruženja.

U programskom dijelu manifestacije, prvo je nastupio Mješoviti hor „Davorin Jenko“ te izveo slovenačku himnu „Zdravljica“ i pjesmu „Mlade oči“ Jure Robežnika nakon čega je uslijedila zanimljiva izvedba slovenačke narodne pjesme „En hribček bom kupil“ na kraju koje su članovi hora uz čašu vina nazdravili prisutnima. Nakon hora, nastupila je dječija folklorna grupa sa spletom slovenačkih plesova koja je pobrala veliki aplauz prisutnih.

Kako je Martinovanje tradicionalna slovenačka manifestacija posvećena svetom Martinu, zaštitniku vinograda i vinogradara, tradicionalno krštenje vina je, na duhovit način, obavio dugogodišnji prijatelj Udruženja Peter Kirič iz Ormoža uz pomoć vinogradara Mirana Tropa. Zatim je sve prisutne animirao muzičar Nikola Novaković iz Umaga. Krštenje vina proslavili smo u dobroj atmosferi uz ples i ugodna druženja uz jesenske delicije.

S nama su ove godine, između ostalih, bili i Zvone Žigon, zamjenik ambasadora i opunomoćeni ministar u Bosni i Hercegovini, Branka Bukovec iz Društva za razvijanje dobrovoljnog rada Novo Mesto, Ženja Simonič iz slovenačke iseljeničke matice, Igor Kotjelnikov iz Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske, Barbara Hanuš, prethodna dugogodišnja učiteljica slovenačkog jezika u Banjoj Luci i Prijedoru, predstavnici udruženja nacionalnih manjina Grada Banja Luka, predstavnici slovenačkih udruženja iz BiH i brojni članovi Udruženja.

Događaj je organizovan uz finansijsku podršku Kancelarije Vlade Republike Slovenije za Slovence po svijetu, Grada Banja Luka, Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske i sponzora.

Ana Marjanović