Na 9. redovnoj izbornoj skupštini Udruženja Slovenaca RS „Triglav“ Banja Luka koja je održana 04.02.2023. godine izabrano je novo rukovodstvo Udruženja.

Skupština je održana u multimedijalnoj sali Jevrejskog kulturnog centra u Banjoj Luci, uz prisustvo većeg broja članova Udruženja. Sa nama su bili i zamjenik ambasadora Republike Slovenije u BiH, dr Zvone Žigon kao i šef Konzularne kancelarije u Banjoj Luci Boris Jelovšek.

Nakon izbora radnog predsjedništva i predsjednika skupštine, prešlo se na ostale tačke dnevnog reda. Predstavljeni su Izvještaj o radu za period 1.1.2020-31.12.2022. godina, Finansijski izvještaj za period 1.1.2020-31.12.2022. godina i Izvještaj Nadzornog odbora za pomenuti period koji su svi jednoglasno usvojeni.

Na prijedlog Izvršnog odbora Udruženja, na glasanje su stavljene tačke dnevnog reda koje se odnose na izbor predsjednika i potpredsjednika Udruženja, kao i novih članova Izvršnog odbora, te članova Nadzornog odbora. Skupština je sve prijedloge jednoglasno usvojila te je novo rukovodstvo izabrano u sljedećem sastavu:

IZVRŠNI ODBOR

Mladen Lunić (predsjednik Udruženja)

Lenka Debeljak-Perušić (potpredsjednik Udruženja)

Anita Čemažar Marković

Mladen Bubonjić

Boris Katan

Ana Marjanović

Bernarda Pleša

Marija Petković

Slavko Rolih

Dubravka Gaćanović

Žana Pekić

Sekretar i blagajnik: Kristina Janković

NADZORNI ODBOR

Mira Dojčinović (predsjednik Nadzornog odbora)

Zdenka Jelić

Siniša Čenić

Novoizabrani predsjednik Udruženja Mladen Lunić je predstavio Programsko usmjerenje i program rada za period 2023-2026. godina te dao na glasanje izmjene i dopune Statuta, a što je skupština sve jednoglasno usvojila.

Nakon što su iscrpljene sve tačke dnevnog reda, skupštini se obratio zamjenik ambasadora Republike Slovenije u BiH, dr Zvone Žigon koji je prenio pozdrave NJ.E. Damijana Sedara, ambasadora Republike Slovenije u BiH i izrazio zadovoljstvo izborom novog rukovodstva, naročito imajući u vidu težak period koji se nalazi iza nas a to je gubitak dugogodišnje predsjednice Marije Grbić, koja je bila istinski pokretač rada i aktivnosti Udruženja. Pohvalio je rad Udruženja i istakao da 106 aktivnosti, koliko je provedeno u posljednje tri godine čini ovo Udruženje jednim od najaktivnijih ne samo u BiH, već i u regionu pa i u Evropi. Ponovio je i da Udruženje ima punu podršku Ambasade Republike Slovenije u BiH te uručio simboličan poklon Udruženju.

Nakon uspješno održane skupštine, uslijedila je zakuska tokom koje su se već počele javljati nove ideje za projektne aktivnosti.

Ana Marjanović