Dana 02.07. 2022. u 17 sati počeo je glavni događaj tradicionalnog susreta Dobrodošli doma, ovog puta u Novom Mestu. Na skupu su se predstavili Slovenci iz inostranstva i svijeta. Grupe su bile iz austrijske Koruške, venecijanske Slovenije, Mađarske, Venecuele, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Argentine i Srbije.

Skupu su se obratili resorni ministar Matej Arčon i gradonačelnik Novog Mesta Gregor Macedoni. Udruženje Slovenaca Republike Srpske Triglav Banja Luka predstavilo se dječijom folklornom grupom, koja je izvela splet narodnih igara. Na kraju nastupa priredili su lijepo iznenađenje prisutnima spletom srpskih narodnih igara, za koje su dobili veliki, gromoglasni aplauz.

Udruženje Triglav se na manifestaciji predstavilo i na štandu na kojem su bile dvojezične knjige, na slovenačkom i srpskom jeziku. Knjige je prethodnih godina izdalo Udruženje Triglav. Svi prolaznici koji su bili zainteresovani za knjige mogli su da ih dobiju besplatno na poklon. Preostale knjige Udruženje Triglav je poklonilo novosadskoj knjižari Goga, što su oni sa zadovoljstvom prihvatili.

Naravno, na štandu nije nedostajalo ni raznih dobrota koje smo ponijeli iz naše druge domovine. Štand smo dijelili sa zadužbinom Hart iz Ljubljane. Izdavačku kuću predstavljala je profesorica slovenačkog jezika, bibliotekarka i književnica gospođa Barbara Hanuš. Profesorica Hanuš provela je 9 godina u Udruženju Triglav, predavajući slovenački jezik na dodatnoj nastavi. Ona nas je učila slovenački jezik, o kulturi i običajima naših predaka. Nedostaje nam. Ona će nam zauvijek ostati u lijepom sjećanju.

Bio je to ugodan ljetni dan koji je brzo prošao u dobrom društvu.

Marija Petković

Prevod Ana Marjanović