Benica 11.06.2022. godine

Ove godine se navršava 100 godina od osnivanja sela Benica. Među brojnim gostima na svečanoj priredbi bili su i članovi Udruženja Slovenaca Republike Srpske Triglav Banja Luka.

Istorija je dugo ćutala, danas govori. Danas se prisjećaju preživjele golgote koju su doživjeli primorski i istarski Slovenci. Knjige autora Stanislava Bense i kratki film "Primorski eksodus" dr Uroša Lipovšeka, mr Mete Lokar i Jožeta Žnideršiča su prikazi stvarnih događaja nasilnog iseljavanja, progona i doseljavanja mnogih primorskih Slovenaca i Istrana diljem svijeta. Sudbina Primoraca i Istrana doseljenih u Prekmurje ne može se uporediti s mnogim slovenskim iseljenicima po svijetu. Njihova velika životna energija i volja dali su poticaj ovim nesretnim ljudima da stvore novi i bolji život u Prekmurju i bivšoj Jugoslaviji.

Manifestaciju su organizovali Mjesna zajednica Pince Marof - Benica i Udruženje Primoraca i Istrana u Prekmurju. Svečani govornik na proslavi bio je dramski pisac, pisac, dobitnik Prešernove nagrade i mnogih priznanja i nagrada Tone Partljič. Posjetioce je pozdravila predsjednica Mjesne zajednice Pince Marof - Benica Marlena Škvarc, brojni predstavnici Primorske i Istre, ostalih mjesnih zajednica primorskih i istarskih opština. Udruženje Slovenaca Republike Srpske Triglav Banja Luka, je uputilo poklon, tople riječi i iskrene čestitke, putem gospodina Stanislava Bense i sadašnje predsjednice Udruženja Nataše Tomšič, svim članovima Udruženja Primoraca i Istrana.

U kulturnom programu učestvovali su: Mješoviti hor Udruženja penzionera Lendava, folklorna grupa Prekmurje, Lendava i Dječija folklorna grupa Udruženje Slovenaca Triglav Banja Luka.

Uprkos geografskoj udaljenosti uspjeli smo održati čvrste veze za druženje i uspješnu realizaciju zajedničkih projekata.

Nataša Kajmaković

Prevod Ana Marjanović