Predsjednik Republike Slovenije, g. Danilo Türk je 13. i 14. oktobra 2008.godine bio u dvodnevnoj posjeti Bosni i Hercegovini. Tom prilikom je slovenački predsjednik, pored brojnih razgovora koje je imao sa zvaničnicima Bosne i Hercegovine i Republike Srpske, našao vremena za razgovor i druženje sa Slovencima koji žive u Bosni i Hercegovini.

Susretu u Sarajevu 13. oktobra su prisustvovali predstavnici svih slovenačkih udruženja koja djeluju na području Bosne i Hercegovine. Cilj susreta je bio neposredno upoznavanje sa predsjednikom i predstavljanje aktivnosti slovenačke manjine u Bosni i Hercegovini, kao i razgovor o važnim pitanjima, koji brinu ovdašnje Slovence. U dvočasovnom opuštenom druženju predstavnici slovenačkih udruženja su sa slovenačkim predsjednikom razmijenili mnogo informacija koje su bitne za Slovence koji žive van matične domovine.
Sljedećeg dana, 14. oktobra, predsjednik Danilo Türk je bio gost našeg grada - Banjaluke, gdje je imao sastanke sa vodećim ljudima Republike Srpske.