U petak, 8. maja 2009. godine u 17 časova, je u Kosovelovoj biblioteci u Sežani predstavljena knjiga
"Od predaka do potomaka: Slovenci u Slatini i Banajluci, 1923-2008".
Uz promociju je bila predstavljena izložba fotografija koje prikazuju prošlost Slovenaca opisanih u knjizi.
Promociju je otvorila direktorica Kosovelove biblioteke gđa. Nadja Mislej-Božič. Sve prisutne je potom pozdravila gđa Ana Godnik, koja je vodila program. Nakon vijenca tržaških pjesama u izvođenju hora iz Sežane autorica gđa. Vera Papež Adamič je predstavila knjigu. Potom se prisutnima obratio veliki prijatelj banjalučkih Slovenaca, prvi anambasador Slovenije u Bosni i Hercegovini g. Drago Mirošič, koji je veoma lijepo opisao banjalučke Slovence i aktivnosti Udruženja Slovenaca TRIGLAV iz Banjaluke. Udruženje Triglav je predstavio g. Darko Mijatović, koji se zahvalio domaćinima za topal prijem i izrazio nadu da će se saradnja Slovenaca iz Banjaluke i Slatine sa Sežanom i ostalim kraškim mjestima, iz kojih potiče većina Slovenaca iz naših područja, nastaviti i u budućnosti. Ista očekivanja su iskazali i domaćini.
Slijedila je zakuska i potpisivanje knjiga, uz prijatno druženje.
Monografija je prethodno uspješno predstavljena u Banjaluci, u skoroj budućnosti slijede promocije u Novom Mestu i Ljubljani.

Galerija: