Od 8. septembra (Međunarodni dan pismenosti) do 8. oktobra 2018. (kraj Sedmice djeteta) će u Sloveniji biti prvi put do sada organizovana akcija Nacionalni mjesec zajedničkog čitanja.

Inicijatori akcije su Čitalačko društvo Slovenije, Čitalačka značka Slovenije – ZPMS, Savez bibliotekarskih društava Slovenije, Gradska biblioteka Kranj, Društvo slovenačkih pisaca, Slovenačka sekcija IBBY, Udruženje opštih biblioteka, Mariborska biblioteka i Gradska biblioteka Ljubljana. Projekt podržavaju Ministarstvo za obrazovanje, nauku i sport Republike Slovenije i Ministarstvo za kulturu Republike Slovenije, dok je Počasni pokrovitelj Nacionalnog mjeseca zajedničkog čitanja 2018 predsjednik Republike Slovenije Borut Pahor.

Događaji su objavljeni na internet stranici (https://dogodkovnik.acs.si/nmsb2018/) a organizatori se nadaju  da će zanimljivim programom privući mnogo ljudi svih uzrasta. Cilj akcije je podići čitalačku kulturu i čitalačku pismenost. Značajnu vizuelnu podršku projektu daju djela vrhunskih slovenačkih ilustratora, koji su ambasadori Nacionalnog mjeseca zajedničkog čitanja. Pridružili su se Suzana Bricelj, Zvonko Čoh, Jelka Godec Schmidt, Marjan Manček, Matija Medved, Andreja Peklar, Peter Škerl i Ana Zavadlav.

Akciji se pridružuju i učenici dodatne nastave slovenačkog jezika. Cijeli mjesec ćemo čitati revije, knjige i brošure i tom prilikom upoznavati slovenačke krajeve, njihovu istoriju, kulinariku i običaje. Projekt je dio projekta Udruženi u različitosti. Godina 2018. je godina kulturnog nasljeđa, od 22. septembra do 6. oktobra je sedmica kulturnog nasljeđa, zato ćemo posebnu pažnju namijeniti osviještenosti o značaju čuvanja običaja i zgrada, koje pričaju o bogatoj prošlosti krajeva, te o značaju jezika. Slovenačko kulturno nasljeđe će se porediti sa nasljeđem okoline, u kojoj živimo, svoj rad ćemo predstaviti na zaključku projekta Udruženi u različitosti u oktobru u Sloveniji te na dva događaja u Banjaluci – na susretu manjina 22. septembra i na Evropskom danu jezika 26. septembra u Narodnoj biblioteci.

Barbara Hanuš