Udruženje Slovenaca Triglav je u subotu, 15. novembra 2008. godine, organizovalo posjetu slovenačkoj sedmočlanoj porodici Hameršak iz Dervente, koja se nalazi u veoma teškoj socijalnoj situaciji.

Pored predstavnika Udruženja Triglav, predsjednice Marije Grbić i g. Mladena Lunića,  ovu porodicu su posjetili i predsjednik Slovenske iseljenske matice g. Sergij Pelhan i sekretar Janez Rogelj, te predstavnici Rotari kluba iz Banjaluke  i Doboja.
Porodica Hameršak je izbjegla iz Bihaća i još uvijek nije riješila svoje stambeno pitanje. Živi u neuslovnom iznajmljenom objektu, a jedini izvor prihoda je penzija pokojnog Janeza Hameršaka. Sedmočlanu porodicu sačinjavaju majka Zora, njene tri nezaposlene kćerke i tri unuke, dve učenice srednje škole i jedna učenica prvog razreda osnovne škole.
Posjeta je bila informativnog karaktera, s ciljem boljeg upoznavanja sa stanjem u porodici i pronalaženja načina pomoći. Konkretne akcije učinićemo u narednom periodu. Ovom prilikom uručeni su skromni pokloni: računar koji će dobro doći đacima u njihovom daljem školovanju, paket hrane i drugi pokloni.

Apelujemo na sve koji su prilici da pomognu ovoj porodici da se jave na brojeve telefona 00 387 (0)65 511 632 (g-đa Marija Grbić) i 00 387 (0)65 635 078 (g. Mladen Lunić).