U Sarajevu je 23. aprila 2008. godine konstituisano Vijeće nacionalnih manjina Bosne i Hercegovine. Vijeće nacionalnih manjina je savjetodavno tijelo, koje će savjetodavno tijelo koje će davati mišljenja, savjete i prijedloge Parlamentarnoj skupštini BiH o svim pitanjima koja se tiču prava, položaja i interesa nacionalnih manjina u BiH.

U narednih 60 dana, vijeće će usvojiti Pravilnik o radu, kojim će biti regulisan program i organizacija rada. Vijeće trenutno broji 10 članova, ali, s obzirom na to da u Bosni i Hercegovini djeluje 17 nacionalnih manjina, predstavnike će uzabrati još 7 manjina. Članovi Vijeća se biraju na prijedlog Zajedničke komisije za ljudska prava, prava djeteta, mlade, imigraciju, izbjeglice, azil i etiku Parlamentarne skupštine BiH, koja je dužna u izboru kandidata konsultirati udruženja nacionalnih manjina ili druge nevladine organizacije o nacionalnim manjinama.

Predsjednica našeg udruženja gđa. Marija Grbić će u Vijeću predstavljati Slovence. Posebno smo ponosni na to da je gđa. Marija Grbić izabrana za podpredsjednicu Vijeća nacionalnih manjina Bosne i Hercegovine. Predsjednik je gospodin Nedžad Jusić, predstavnik Roma, a druga podpredsjednica gća. Vasilija Ibrahimagić iz društva Makedonaca.