U nedelju 24.5.2015. god. u poslijepodnevnim časovima u prostorijama Kluba nacionalnih manjina ugostili smo bibliotekare iz Slovenije.

Bibliotekari su bili na stručnoj ekskurziji po BiH, sa željom i ciljem da posjete svoje kolege, njihove biblioteke, razmijene iskustva na stručnoj osnovi i da realizuju već prije planiran susret sa članovima Slovenačkog društva Triglav. Vođa stručne ekskurzije je bila direktorica “Društva bibliotekarjev Primorske in Notranjske” iz Nove Gorice, Irena Švarč.

Gosti su bili iz Primorskog i Notranjskeg dijela Slovenije, odakle je i većina naših djedova i očeva, pa smo sa njima ubrzo uspostavili prisan kontakt. Dobrodošlicu im je ispred Udruženja zaželio Darko Mijatović, koji ih je ukratko upoznao sa radom Udruženja. Na poklon smo od njih dobili veći broj knjiga, koji će upotpuniti našu biblioteku. Uz zahvalu na brojnim pozivima da i mi budemo njihovi gosti i sjećanje na ovaj susret, mi smo im poklonili veći broj knjiga i biltena koje je izdalo naše Udruženje.

Uz prigodnu zakusku i prijatan razgovor vrijeme predviđeno za ovu posjetu brzo je proteklo, pa iako je bilo hladno i padala je kiša, bibliotekari su nam za sobom ostavili slovenačku riječ, i toplo domaće slovenačko ozračje.