6. septembra je u Slatini blizu Banjaluke, tamo gdje su se davne 1923.godine doseljavale brojne porodice iz Primorske i Krasa, otvorena izložba »Od predaka do potomaka« – Slovenci u Slatini, autorice Vere Papež Adamič i izložba dječijih slika »Moja Slatina«, koje su slikali učenici dopunske nastave slovenačkog jezika iz Slatine.

Organizator izložbe je bila Narodna i univerzitetska biblioteka iz Ljubljane. Pri realizaciji izložbe je učestvovalo i Udruženje Slovenaca »Triglav« Banjaluka. Među brojnim posjetiocima, Slovencima iz Slatine, Banjaluke, sunarodnjacima iz Republike Slovenije i prijateljima je bio i konzul Konzularne kancelarije Republike Slovenije Branko Zupanc, koji je takođe otvorio izložbu.

Bliska i dugogodišnja saradnja između eminentne biblioteke, a naročito sa šefom zbirke štampe van Slovenije gospođom Helenom Janežič, autorice Vere Papež Adamič i Udruženja »Triglav« rezultirala je uspješnom prezentacijom te izložbe. U Narodnoj i univerzitetskoj biblioteci žele izložbu pokloniti Udruženju Slovenaca »Triglav« Banjaluka. Tu su živjeli i živjeće preko zapisa i fotografija brojni primorski i kraški Slovenci, koji su svoj život gradili u novoj, sadašnjoj domovini.

Nataša Kajmaković