XII Slovenački dan održan je 27.06.2021. godine u mjestu Jaružani kod Slatine, u prelijepom ambijentu Parka prirode. Taj događaj, uz tradicionalno Martinovanje, predstavlja praznik slovenstva.

Udruženje Triglav svake godine održi ovu manifestaciju u „slovenačkom selu“, Slatini, gdje su se doselile mnoge slovenačke porodice koje su donijele svoje običaje ali i prihvatile običaje domaćeg stanovništva.

Prošle godine je Udruženje Triglav ovaj dan obilježilo nešto skromnije, u manjem krugu ljudi, poštujući sve mjere koje su propisali nadležni organi, nadajući se da će naredno slavlje biti opuštenije i veselije. Ove godine smo dočekali i malo slobodnije druženje, sa većim brojem članova ali i sa našim dragim prijateljima.

Prisutne je ispred Udruženja pozdravio Mladen Lunić, član Udruženja koji je i domaćin u Slatini. Naše druženje uveličali su Branka Bukovec iz Društva za razvijanje dobrovoljnog rada Novo Mesto, Dušan Tomažič, novinar RTV Slovenija koji je i autor knjige Slovenačka nacionalna manjina u BiH, predstavnici Vojske Republike Slovenije ali i predstavnici slovenačkih udruženja širom BiH, kao i predstavnici udruženja nacionalnih manjina Grada Banja Luka i to Česi, Italijani, Ukrajinci, Makedonci i Mađari te predstavnik Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske.

Ovaj dan je bio prilika da se predstavi i karakteristična slovenačka hrana. Na štandovima su, pored tradicionalne hrane Slovenaca i ostalih nacionalnih manjina, bili predstavljeni i neki predmeti koji su karakteristični za zemlju porijekla nacionalne manjine.

U kraćem svečanom dijelu programa prvi su nas razveselili Mješoviti hor Udruženja Triglav „Davorin Jenko“ sa dvije pjesme, nakon čega su nam se predstavili gosti iz Slovenije koji su došli iz Novog Mesta. Branka nas uvijek iznenadi gostovanjem mladih umjetnika iz Slovenije pa tradiciju nije preskočila ni ovaj put. Sa njom su došli Danijela, plesačica trbušnog plesa koja nas je svojom predivnom igrom odvela u potpuno neki drugi ambijent, ali i Tjaša, pjevačica koja je zapjevala neke slovenačke evergreen pjesme.

U opuštenom nastavku druženja su nas slovenačkom muzikom zabavljali Blaž i Simon uz divne zvuke harmonike i gitare.

Iako raspršeni po Bosni i Hercegovini, danas smo, kako je ministrica dr Helena Jaklitsch rekla u svom obraćanju Slovencima po svijetu povodom 30 godina samostalnosti Slovenije, bili zajedno, povezani u jednu veliku slovenačku porodicu.

Ana Marjanović