15. februara 2020.godine Slovenačko udruženje građana Jožef Springer Kakanj proslavilo je slovenački kulturni praznik Prešernov dan. Svečanoj manifestaciji su prisustvovale i članice Udruženja Slovenaca Triglav RS Banja Luka.

Članovi Slovenačkog udruženja građana Jožef Springer Kakanj pripremili su raznovrstan program. U predvorju kulturne dvorane postavljena je putujuća izložba pod nazivom Nematerijalna kulturna baština Slovenije u svjetlu UNESCO Konvencije. Na dvadeset i četiri panela posjetioci su mogli upoznati bogatstvo nematerijalne kulturne baštine Slovenije kroz fotografije i kratke opise narodnih običaja, zanata i mnogih drugih tradicija. Prisutne su pozdravili gradonačelnik Kaknja Aldin Šljivo, ambasadorica Republike Slovenije u BiH Zorica Bukinac i predsjednica Udruženja građana Davorka Drijenčić Špringer. Nakon razgledavanja izložbe, u dvorani kulturnog centra uslijedio je program u znak sjećanja na velikog slovenskog pjesnika Franca Prešerna. Učenici dodatne nastave slovenačkog jezika recitovali su pjesme iz Prešernovog pjesničkog djela, a trio muzičara, takođe iz udruženja, majstorski su izveli dvije melodije. Gost večeri bio je novinar i geograf mag. Dušan Tomažič, koji je predstavio svoju knjigu Slovenačka etnička manjina u BiH. Govorio je i o novim statistikama koje je pronašao o Slovencima u BiH.

Svečani događaj praćen je druženjem, razgovorima, planovima za budući period i obećanjima da ćemo se vidjeti u budućnosti. Zahvaljujemo organizatorima, posebno predsjednici Slovenačkog udruženja građana Jožef Špringer Kaknju na srdačnoj dobrodošlici i pažnji koju smo dobili tokom posjete. Želimo da njihov rad i dalje bude uspješan.

Nataša Kajmaković

Prevod: Ana Marjanović