U organizaciji Društva za razvijanje volonterizma Novo Mesto, Udruženja Slovenaca Republike Srpske TRIGLAV Banjaluka i Literarnega kluba Dragotina Ketteja iz Novog Mesta je 22. novembra 2008. godine u Novom Mestu bio održan Sedmi međunarodni literarni maraton Novo Mesto 2008.

Susreti su bili namijenjeni literarnoj razmjeni, povezivanju i promociji literature mladih pjesnika i pisaca iz Novog Mesta i Banjaluke. Na sedmom maratonu su učestvovala četiri mlada srpska i dva slovenačka literarna stvaraoca. Banjalučki pjesnici koji su se predstavili novomeščanskoj publici su bili: Tanja Stupar Trifunović, autorka tri zbirke pjesama i knjige pripovjedaka, Željko Đurđević, autor tri zbirke pjesama, Zlatko Jurić, autor četiri pjesničke zbirke i Tatjana Bijelić, autorka dvije zbirke pjesama. Na maratonu su učestvovali i domaćini, članovi Literarnog kluba Dragotina Ketteja – pjesnici Samo Dražumerič i Blaž Simič.
Mladi umjetnici su na taj način dobili mogućnost povezivanja, upoznavanja sa drugim kulturama, ali i mogućnost prevoda i objava u literarnim revijama, te predstavljanje svojih radova na samostalnoj literarnoj večeri.